اندازه گیری فشار خون

در این آموزش قصد داریم اصول اندازه گیری فشار خون را به شما عزیزان آموزش بدهیم. تا بتوانید نحوه گرفتن فشار خون را به راحتی یاد بگیرید. از آسیب ها و بیماری های احتمالی پیشگیری کنید و اقدامات لازم را برای کاهش فشار خون انجام بدهید.

فشار خون بالا از مشکلات هر جامعه ای هست که اگر درمان و کنترل نشود مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. فشار خون بالا میتواند بدون علامت باشد و به بدن آسیب برساند.  پس با یادگیری اصولی اندازه گیری فشار خون گام بزرگی در سلامت عزیزانتان بردارید.

برای اندازه گیری فشار خون قسمت بل گوشی پزشکی را به آرامی روی شریان بازویی، درست زیر لبه کاف قرار دهید. سپس باید فشار را زیاد کنید تا نبض شریان رادیال بیمار دیگر لمس نشود. فشاری که در آن دیگر نبض را حس نکردید را مشاهده کنید و 30 میلی‌متر جیوه به آن اضافه کنید و تا آن فشار، کاف را باد کنید. این کار، از ایجاد فشار آزاردهنده برای بیمار جلوگیری می‌کند.

سپس، فشار را با سرعت حدودا 2-3 میلی‌متر جیوه بر هر ضربان قلب، کم کنید. هنگامی که در حال رها کردن فشار هستید، با گوشی پزشکی به صدای کورتوکف گوش دهید و همزمان عقربه‌های فشارسنج را مشاهده کنید. اولین صدای ضربه (Korotkoff) فشار سیستولیک فرد است و هنگامی که صدای ضربه‌زدن ناپدید می شود، مقدار عقربه فشار دیاستولیک را نشان می دهد. این کار، از ایجاد فشار آزاردهنده برای بیمار جلوگیری می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به نرسینگ ماز

کاربر جدید هستید؟ در نرسینگ ماز ثبت نام کنید

سلام رفیق!

به خونه خوش اومدی! اگه عضو نرسینگ ماز هستی، وارد شو